Sylwia Jędrzejewska
Sylwia Jędrzejewska

Parafilie-dewiacje seksualne

Termin „parafilia” odnosi się do stanu wyboru seksualnego, dawniej znanego jako „dewiacja seksualna”, „zboczenie seksualne” lub „perwersja seksualna”, w którym wystąpienie podniecenia seksualnego i pełnej satysfakcji seksualnej jest uzależnione od pojawienia się pewnych obiektów, w tym osób, rytuałów lub okoliczności, które znajdują się poza sferą normalnego podniecenia. 

Parafilie to uporczywe, powtarzające się, silne, pobudzające seksualnie fantazje, pobudzenie seksualne lub zachowania, które wiążą się z niezwykłymi rzeczami, działaniami lub okolicznościami, obiektami. 

Parafilie podlegające potrzebie natychmiastowej interwencji i leczeniu, to te, które wywołuje lub mogą wywołać cierpienie lub upokorzenie, naruszają dzieci, osoby lub istoty nie mogące się zachowaniu sprzeciwić lub nie świadome albo też nie wyrażające zgody na akt seksualny czy stanie się obiektem podniecenia seksualnego oraz te, które powodują klinicznie istotny dystres lub upośledzenie w społecznym, dochodowym lub innym kluczowym obszarze funkcjonowania. 

Natychmiastowemu zgłoszeniu się do specjalisty seksuologa podlegają osoby, wyrażające zachowania seksualne, które krzywdzą inne osoby lub jednostki w jej otoczeniu :

– szkodzą zdrowiu (własnemu lub partnera);

– odnoszą się do dziecka lub zwierzęcia;

– jego ofiarą padają osoby, które nie wyraziły na zachowanie seksualne zgody;

– prowadzą do niechcianego upokorzenia, bólu oraz znacznego dyskomfortu psychicznego;

– naruszają przyjęte normy społeczne

W tych przypadkach niezbędne jest rozpoczęcie terapii lub leczenie farmakologiczne.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Fetysze