dr Sylwia Jędrzejewska
dr Sylwia Jędrzejewska

Nauka stylu komunikacji, języka jest jedynym sposobem na porozumienie i szczęśliwy związek. 

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że każdy z partnerów przychodzi do relacji ze swoim indywidualnym „pakietem językowym” i umiejętnościami komunikacyjnymi. Niektórzy doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia słów, odpowiedniego tonu jakiego należy użyć w debacie partnerskiej i wyważyć, kiedy ostatecznie krzyczeć w obronie własnej. 

Bywa, że druga strona doskonale odnajduje się w rozmowie partnerskiej, ale zdarza się, że partner jest zdezorientowany. Nie ma pojęcia, dlaczego ktoś używa takich słów lub takiego a nie innego tonu. Nie rozumie, dlaczego rozmówca unika tematów lub wychodzi z mieszkania po stwierdzeniu „brakuje mi z tobą bliskości” albo też jego dyskurs o pozytywnych emocjach z usta partnera (np.: o miłości) ma krzykliwy ton. Nie rozumie dla czego druga osoba nie umie rozmawiać np.:o potrzebach, o seksie.

Dzieje się tak dlatego, że każdy z partnerów nabył w przeszłości unikalny język. Nasza pierwotna rodzina, ta która nas wychowała, wpoiła nam swoisty kodeks postępowania dotyczący tego, jak należy mówić, jak używać języka, co jest odpowiednim materiałem do rozmowy, a co stanowi (domyślnie) tabu. Nasi poprzedni partnerzy również pozostawili ślady wpływające na nasz unikalny sposób porozumiewania się. 

Para (lub jeden z partnerów) często nie chce zrezygnować z destrukcyjnego wzorca zachowania w komunikacji, mimo że jest on nieprawidłowy. Przykładem może być pozostawienie partnera samego w mieszkaniu, jeśli podczas omawiania emocji partner wychodzi a do tego jeszcze trzaska drzwiami. Pomimo strat w związku, para nadal zmaga się z pragnieniem intymności, ale i lękiem przed nią. Upór pary wygląda pociągająco ale i odstręczająco. 

Jeśli style komunikacyjne dwojga różnią się na tyle, że nie może się porozumieć, czuje się niezadowolenie i nieszczęście, w takiej relacji może dochodzić do napięć a nawet potyczek słownych. Wówczas, należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy terapeuty, który pomoże znaleźć wspólny język i porozumienie komunikacyjne. Samodzielna zmiana niewłaściwych wzorców komunikacyjnych bywa trudna, ze względu na to, że może wynikać z nieświadomych, nieokreślonych celów w związku, przez które jedna ze stron lub obydwie strony wykazują opór na jakiekolwiek zmiany, zarówno w sferze komunikacyjnej jaki poza nią. 

Nauka stylu komunikacji, języka jest jedynym sposobem na porozumienie i szczęśliwy związek. Zapraszam do gabinetu na lekcje lub po porady jak to zrobić.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Lęk, strach, wstyd