Mokre sny występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, choć do niedawna przypisywano je wyłącznie mężczyznom. Dziś wiadomo, że kobiety też mogą doświadczać nieuświadomionego podniecenia i bezwiednego orgazmu podczas snu, który nawet nie musi być związany z treścią erotyczną snu.

Nie takie znowu męskie

Mokry sen, to wytrysk u mężczyzny lub zwiększone wydzielanie płynów lubrykacyjnych nawilżających pochwę  u kobiet podczas snu. Mężczyźni w oczywisty sposób wiedzą, że mieli ejakulację podczas snu, ponieważ znajdą wydzielone nasienie na piżamie lub pościeli. U mężczyzn najczęściej orgazmowi towarzyszy wytrysk, również podczas snu.

Mokrymi snami określa się wystąpienie nocnej emisji na skutek przeżywania podniecenia seksualnego i orgazmu. Nocna emisja to właściwa nazwa dla wytrysku podczas snu.  Mokry sen zamiennie u obydwu płci nazywany jest sennym orgazmem. U mężczyzn wytryskiem nocnym, zmazami nocnymi, polucją senną czy polucją nocną.

Mokre sny częściej występują w okresie dojrzewania biologicznego. W tym okresie w ciele zachodzą poważne zmiany hormonalne, które wpływają na reaktywność seksualną. Dorośli ludzie również mają emisje nocne bowiem mają nadal erotyczne sny, zwłaszcza jeśli są zdrowi i pozostają aktywni seksualnie lub brakuje im seksu na co dzień. Przeważnie mokre sny wraz z wiekiem zdarzają się znacznie rzadziej. 

Dopiero w XX w. męskie polucje zaczęto traktować jako prawidłowe zjawisko fizjologicznie. Dawniej uważano je za straszną chorobę wyniszczającą organizm, wysuszającą rdzeń kręgowy i mózg.

Z kolei nocne orgazmy u kobiet miały występować jedynie u tych, które już zakosztowały seksu, ale na skutek rozmaitych okoliczności zostały zmuszone do wstrzemięźliwości. Dlatego „mokre sny” u takich kobiet nazywano „cierpieniem młodych wdów”. Uważano, że kobiece orgazmy są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia niż męskie polucje. Zalecane kuracje i sposoby leczenia: niejednokrotnie kobiety okaleczały się na całe życie, a nierzadko nawet pozbawiały życia.

W badaniach do niemal codziennego występowania mokrych snów przyznawało się ok. 50% badanych 15-letnich chłopców i prawie każdy 18-19-letni młody mężczyzna. Badania dowodzą  również, że wśród kobiet do 20 roku życia niespełna 10% przeżyła choć raz mokry sen. Badania pokazują, że większość kobiet doświadcza pierwszego orgazmu podczas snu przed ukończeniem 21 lat. 

U dorosłych mokre sny mogą pojawiać w okresach dłuższych przerw we współżyciu, jako przejaw zdrowia i samoregulacji organizmu.  Mokry sen może wystąpić w odpowiedzi wyłącznie na produkowane podczas snu hormony,  stan odprężenia i braku kontroli nad organizmem. Może być też sprowokowany bodźcem zewnętrznym takim jak i dotyk piżamy lub kołdry czy też własnego bezwiednego dotyku miejsca intymnego ciała.

Podniecający sen może spowodować osiągnięcie orgazmu, którego nie będzie się pamiętało w ogóle lub który uświadomiony zostanie po obudzeniu. Dlatego kobiety są tego rzadziej świadome.

Napięcie seksualne lub podniecenie spowodowane podczas dnia może wpływać na treść snu, a więc wywoływać sny erotyczne. Podczas snu nie ma kontroli nad ciałem i niektórymi reakcjami fizjologicznymi. Podczas snu organizm wypoczywa, relaksuje się i regeneruje. Jeśli sen jest prawidłowy dochodzi do lepszego ukrwienia organizmu, w tym narządów płciowych. To wszystko może zwiększać podatność na przeżycia podniecenia podczas snu i większą reaktywność genitalną oraz skutkować wytryskiem czy zwiększoną wydzieliną z pochwy.

Jak to jest u kobiet

Kobiety jeśli pamiętają swój nocny orgazm, przeważnie oceniają go jako niezwykle silne i przyjemne doznanie.

Coraz częściej do mokrych snów przyznają się dojrzałe seksualnie kobiety w wieku około 40 roku życia. Część z nich dopiero wtedy zauważa u siebie to zjawisko. Prawdopodobnie nie jest to podyktowane samą gospodarką hormonalną, ale też dojrzałością i większą świadomością własnych potrzeb seksualnych i odważniejszego nastawienie na ich realizowanie.

Według badania z 1986 roku, 37% kobiet w wieku studenckim zgłosiło, że podczas snu doświadczyło przynajmniej jednego orgazmu. Dowodzi to, że mokre sny kobiet nie są niczym nowym.

U kobiet zwiększona obecność wydzieliny w pochwie jest reakcją na podniecenie seksualne. Kobiety mające mokrego sny nie zawsze osiągają orgazm. 

W życiu seksualnym niektórym kobietą jest trudno osiągnąć orgazm lub nie osiągają orgazmów w ogóle. Niektóre badania wykazują, że aż 75% kobiet nie może osiągnąć orgazmu podczas stosunku pochwowego. Z tej liczby 5% kobiet nigdy nie miała orgazmu, a 20% rzadko.

Na życzenie, ale nie do końca

Można samodzielnie wywołać mokry sen. Badania sugerują, że spanie w pozycji leżącej na brzuchu może powodować erotyczne sny. Nie jest jednak do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. 

Nie jest możliwe zapobieganie mokrym snom i spacyfikowanie orgazmów nocnych. Niektórzy sugerują, że można kontrolować swoje sny czy też można mieć wpływ na swoją narrację w krainie snów, myśląc o danym temacie przed zaśnięciem lub używając zewnętrznych bodźców podczas snu. Jeśli jednak łatwiej jest osiągnąć orgazm podczas snu niż podczas stosunku seksualnego, należy skonsultować się z seksuologiem, który zdiagnozuje, dlaczego tak jest i pomoże znaleźć rozwiązania.

Wypróbowanie tych metod  nie oznacza, że skutecznie będzie się kontrolować swoje sny. Nie ma gwarancji, że można zapobiec mokrym snom. Jedni mają mokrych snów bardzo dużo, a inni mało.  Nie każdy musi je mieć. Marzenia senne to bardzo indywidualne doświadczenia, które są różne dla każdego i są różnie przeżywane. Niektóre bez, a inne z mokrym skutkiem. Część osób w ogóle  nie pamięta swoich snów a więc i tych erotycznych. Jeśli senne seksualne przeżycie nie pozostawi śladu na bieliźnie czy pościeli, to śniący może nie wiedzieć, że przeżywał nocną rozkosz seksualną.

Jeśli czuje się niekomfortowo ze swoimi marzeniami sennymi, warto wykorzystać je jako okazję do zbadania swoich fantazji, seksualności i wewnętrznych pragnień.

Nie wstydź się!

  • Mokre sny mogą świadczyć o naturalnych zmianach hormonalnych związanych z dojrzewaniem lub cyklem miesięcznym 
  • Mokre sny mogą świadczyć o wysokim libido
  • Mokre sny są zjawiskiem fizjologicznym
  • Mokre sny sa naturalne
  • Mokre sny świadczą o zdrowiu seksualnym
  • Nie należy się wstydzić mokrych snów

Sylwia Jędrzejewska

dr Sylwia Jędrzejewska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Fetysze